Ekipa Balotaša pobjednička na međuškolskog turniru povodom sv. Maura

Ekipa Balotaša pobjednička na međuškolskog turniru povodom sv. Maura

U Obrtničkom domu, povodom Dana zaštitnika grada sv. Maura, održan je šahovski turnir koji je na jednom mjestu okupio sve škole Poreštine. Organizatori turnira bili su Klub za mlade Poreč pod vodstvom Igora Žeželja i Šahovski klub Poreč, odnosno alfa i omega porečkog šaha, šjor Giuseppe Ghersinich, a sudjelovalo je sveukupno šest škola (osnovnih i srednjih). 

Srednja škola Mate Balote uvjerljivo je pobijedila s 18 bodova, druga se plasirala OŠ Finida, dok je treće mjesto zauzela OŠ Poreč. Igralo se na vrijeme i po pločama, tako da je na prvoj ploči igrao najjači igrač koji je i kapetan ekipe. Za Balotine dečke bio je to Danijel Kocijan, učenik prvog razreda opće gimnazije b, koji je i proglašen najboljim igračem turnira, dok je maturant Carlo Ghersinich najbolji igrač druge ploče bez poraza. Ekipa je igrala u sastavu: Kocijan, Ghersinich, Mauro Brkić i Luka Ašpan.  

Koliko je šah korisna vježba za um i kako pomaže u jačanju koncentracije, razvijanju pamćenja i stvaranju kombinatoričkih vještina opće je poznata činjenica, a u nekim je zemljama i obvezan dio školske nastave. I u porečkim školama su toga svjesni, potiču ovu disciplinu zbog njezine dobrobiti za mladi mozak, a sve veći broj učenika je prihvaća i aktivno sudjeluje u igranju.

Čestitke svim natjecateljima i otvoren poziv učenicima-ljubiteljima šaha da se uključe u rad Šahovskog kluba Poreč i možda otkriju svoj talent. 

Završni susret Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč i 2. razreda opće gimnazije

Završni susret Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč i 2. razreda opće gimnazije

Kako bi zaokružili suradnju u sklopu projekta EkoPis-Praćenje promjena u okolišu i promocija ekološke pismenosti, voditeljice prethodnih dviju radionica su za naše učenike pripremile kviz i debatu na temu stečenog znanja sa zadnje dvije radionice.

U debati su učenici bili podijeljeni u dvije grupe te su zagovarali za svoje načine poboljšanja bioraznolikosti u našoj državi. Jedna grupa se zagovarala za to da bi se do 2030. godine trebalo zaštititi manje od 30% teritorija, dok se druga grupa zagovarala za to da bi se trebalo više od 30% teritorija zaštititi do 2030. Učenici su morali iznositi argumente kojima bi poboljšali ekonomsko i ekološko stanje države.

Nakon debate učenici su u istim grupama rješavali kviz koji se odnosio na invazivne vrste na našem području i bioraznolikost Jadranskog mora te su time provjerili koliko su znanja stekli na radionicama.

Voditeljice radionice bile su znanstvenice: Dr.sc. Barbara Sladonja, biol. Nataly Milovan, univ.bacc.mariscient. i Klaudija Dragičević, mag.ing.agr.

Učenici 2. razreda opće gimnazije su oduševljeni radionicama te su njihovi sati biologije kvalitetno provedeni na jedan poseban, zanimljivi i drugačiji način.

Sara Đukić, 2. og

Najbolji na školskom šahovskom turniru

Najbolji na školskom šahovskom turniru

Danas je održano školsko šahovsko finale, a interes kao i uvijek do sada bio je vrlo velik. Zbog velikog broja prijavljenih natjecatelja, igralo se prošloga tjedna i pretkolo. Današnji finalni turnir okupio je 32 natjecatelja, pri čemu se zbog organizacijskih ograničenja, prvo kolo igralo u dva kruga. 

Zadovoljstvo je bilo vidjeti tako veliki broj učenika na istom mjestu koji se trude i promišljaju o svakom potezu, poštujući protivnika i pravila igre. Svi natjecatelji pokazali su zavidnu vještinu i umješnost. Kako se šah u školi igra već neko vrijeme i postao je tradicija, bilo je zanimljivo vidjeti učenike prvih i drugih razreda kao novu snagu. 

Pobjednik turnira je učenik prvog razreda opće gimnazije b, Danijel Kocijan; drugoplasirani je Korado Brajuha, treći Carlo Ghersinich, a četvrti Mauro Brkić. To je četvorka koja će nas predstavljati na međuškolskom turniru svih škola Poreštine povodom zaštitnika grada sv. Maura. 

Podjela njemačkih jezičnih diploma

Podjela njemačkih jezičnih diploma

Dana 12. studenog u našoj je školi već tradicionalno održana podjela DSD diploma za razinu A2/B1.

Ove godine ispitu testiranja jezičnih vještina u njemačkom jeziku pristupilo je 45 učenika

trećih razreda opće i jezične gimnazije, ekonomista i agrotehničara. 

Na rezultate je trebalo poduže čekati, zato što testove ispravlja komisija u Saveznoj Republici Njemačkoj, međutim, čekanje se i više nego isplatilo. Učenicima je diplome uručio ravnatelj Krešimir Bronić, a s ponosom su im čestitale njihove mentorice: Patricija Baf Bratović, Mirjam Blažević i Suzana Roža Brajković. 

Svi se pridružujemo čestitkama! 

Maturanti na jednodnevnom izletu u Sirmione i Gardaland

Maturanti na jednodnevnom izletu u Sirmione i Gardaland

Dana 31. listopada maturanti Srednje škole Mate Balote Poreč zaputili su se prema Italiji, točnije mjestu Sirmioneu, smještenom na obalama velebnog jezera Lago di Garda, s ciljem produbljivanja znanja iz povijesti, književnosti, geografije, likovne umjetnosti i talijanskog jezika. Putovali smo, kao i uvijek, i da se dobro zabavimo te opustimo na kraju radnog školskog tjedna. 

U dopodnevnim sunčanim satima upoznali smo antičku baštinu mjesta Sirmione, na znamenitom lokalitetu Katulovih pećina s pogledom i ladanjskom atmosferom za pamćenje, upoznali povijesni i arhitektonski značaj kaštela Scaliger iz mletačkog perioda te koristili talijanski jezik kao sredstvo komunikacije. 

Kao završnu poslasticu drugog dijela dana, koja je potrajala sve do kasnih večernjih sati, posjetili smo i zabavni park Gardaland, gdje je toga dana vladala maškarana atmosfera Halloweena iliti Noći vještica. Ne moramo vam ni reći da smo se domovima vratili umorni i s velikim osmijesima na licima. 

DRONOVI IZNAD SŠ MATE BALOTE – SUVREMENE TEHNOLOGIJE U POLJOPRIVREDI

DRONOVI IZNAD SŠ MATE BALOTE – SUVREMENE TEHNOLOGIJE U POLJOPRIVREDI

 

Utorak, 29.10.2024. bio je  neuobičajen školski dan za učenike agrotehničkog smjera  od 1. do 4. razreda koji su se okupili  i iz prve ruke doznali novosti o primjeni suvremene tehnologije u poljoprivrednoj proizvodnji.  Prezentacijom tvrtke Digital –  agro  otkrili su koje su prednosti upotrebe novih tehnologija i zašto one mogu pomoći poljoprivrednim poduzetnicima te  kako dronovi, vremenske stanice i dr. rješenja služe u podizanju standarda poljoprivredne proizvodnje.

Zaintrigirani dobivenim informacijama, svi su se agrotehničari uputili ispred škole gdje su ih predstavnici tvrtke upoznali sa karakteristikama  suvremenog  drona, koji može zasijati površinu od 1 ha za 10 minuta. Praktična primjena  drona započela  je njegovim podizanjem iznad škole   i pametnim navođenjem prema školskoj površini za ratarske kulture, a  koju su učenici  3. i 4. razreda agrotehničara pripremili za jesensku sjetvu.

Sjetva leguminoza za zelenu gnojidbu uspješno je izvršena u samo tri minute. U nastavku su učenici prisustvovali demonstraciji zaštite maslinika i vinograda koji se nalaze oko škole u sklopu Instituta za poljoprivredu i turizam.

Prva tri školska sata  obogatila su  kurikulum iz stručnih  predmeta: Poljoprivredne tehnike u biljnoj proizvodnji, Zaštite bilja, Vinogradarstva i Ratarstva.

Zahvaljujemo se  tvrtci Digital – Agro koja je bezuvjetno pristala doći iz Zagreba i  omogućila našim učenicima vrlo zanimljive sate u školi.

Pogledajte videozapis ili skenirajte QR kod

Dodatak: https://youtu.be/RtxGlaHoxkY?si=xLJKm28k_47rPyC3

Posjet posebnom prirodnom rezervatu „Motovunska šuma“- Avantura na terenu

Posjet posebnom prirodnom rezervatu „Motovunska šuma“- Avantura na terenu

Dana 24. listopada održana je prva zajednička terenska nastava za učenike 1. razreda agrotehničara i opće gimnazije A razreda u sklopu predmeta Agrobotanike, Tloznanstva, Biologije i Proizvodnje bilja. Opremljeni adekvatnom obućom, znatiželjom i veseljem, uputili smo se u ruralni dio Istre uz pratnju kišnih oblaka, ali i jesenskog ugođaja. Cilj terenske nastave bio je otkriti kako je nastala Motovunska šuma, koje biljne i životinjske zajednice ju nastanjuju te tko i kako upravlja i štiti prirodnu znamenitost.

Naša prva destinacija odisala je dalekom prošlošću koja nas je uvela u muzej tartufa na OPG Karlić.  Doznali smo što je tartuf, kako se razvija i zašto je poznat u cijelom svijetu.

Potaknuti radoznalošću i istraživačkim duhom, stigli  smo do okolice Livada, gdje su nas dočekali domaćini Hrvatskih šuma i Nature Histrice. Oni su nam uz kišnu šetnju znamenitom šumom ispričali   njenu povijest koja seže od močvare i močvarnog tla prožimajući  detalje biološke  evolucije njenog biljnog i životinjskog  svijeta.

 Kao pravi istraživači, naučili smo koje su biljne i životinjske vrste zaštićene i kako se upravlja šumom.  

Terenska nastava  za agrotehničare i opću gimnaziju završila je na podnožju Motovuna  gdje smo doznali  koji se tartuf može uzgajati i na koji način te smo uzbudljivom demonstracijom vađenja tartufa na poligonu Udruge tartufara Istre zaokružili edukativnu avanturu.

Učenici su zaključili da je terenska nastava bila korisna, edukativna i prava pustolovina. Motivirani i pod dojmovima, učenici su  izradili radove koji su izloženi u velikom hodniku škole.

Zahvaljujemo se svima koji su se odazvali i  pridonijeli realizaciji terenske nastave za naše učenike.

Izvorni tekst napisali:  Učenici 1. r. Agrotehničara i  1. razred opće gimanzije A razred

Uredila: Helena Š. Matijaš

Kreativna radionica pisanja s književnicom Ivom Bezinović-Haydon

Kreativna radionica pisanja s književnicom Ivom Bezinović-Haydon

Dana 28. listopada našu je školu posjetila književnica Iva Bezinović-Haydon, trenutna gošća u Kući za pisce/Hiži od besid u Pazinu, te održala kreativnu radionicu pisanja s članovima čitateljskog kluba M&M.  

Iva Bezinović-Haydon magistrirala je kroatistiku i komparativnu književnost te je predavala u zagrebačkim srednjim školama. Osim što je radila kao lektorica i prevoditeljica, vodila je školu hrvatskog jezika za strance u Münchenu. Objavila je slikovnice „Tamnograd“ (2023.), „Gdje se skriva Vedran“ (2022.), „Moja baka ne zna tko sam” (2021.) i „Mala Mara i veliko stablo“ (2019.). Nekoliko njezinih kratkih priča uvršteno je u finale različitih književnih natječaja, a 2022. osvojila je nagradu na natječaju „Marija Jurić Zagorka”. Također, autorica nam je otkrila da je njezina knjiga „Moja baka ne zna tko sam“ prevedena i izdana u Sloveniji, Makedoniji, Litvi, Koreji i Španjolskoj. 

Tijekom radionice, Iva je podijelila svoja iskustva i inspiraciju za pisanje, a članovi kluba aktivno su sudjelovali u razgovoru. Nakon kreativne radionice pisanja, učenici su Ivi postavili pitanja i snimili podcast koji će, nakon uređivanja, objaviti i na našim stranicama. Tako će čitatelji moći saznati što Iva misli o tome kako su je oblikovale lektire iz srednje škole i može li osoba koja malo čita postati izvrstan pisac. 

JESEN U POLJOPRIVREDNOJ ŠKOLI

JESEN U POLJOPRIVREDNOJ ŠKOLI

Naši poljoprivrednici od početka školske godine vrijedno rade u svom školskom vrtu, na proširenju nasada aromatičnog bilja. Nasad je osnovan prije 5 godina, u njemu su do sada bile zasađene kadulja, smilje i lavandin a ove jeseni smo ga upotpunili sa ružmarinom i mentom. Sve sadnice učenici su sami uzgojili u svom školskom plasteniku a kako su ih proizvodili tako su širili nasad. Osim što sami uzgajaju sadnice učenici rade sve radove u nasadu aromatičnog bilja pa su  tako pripremili tlo za sadnju sa frezom a kadulju su pobrali uz pomoć gospodina Emira Komića koji se i sam bavi uzgojem aromatičnog bilja i velika nam je stručna podrška u našoj proizvodnji. Tijekom godine učenici će aromatično bilje brati, kada dođe vrijeme za to i destilirati te tako dobiti eterična ulja i hidrolate koje će oblikovati u završene proizvode i prezentirati kroz učeničku zadrugu Parentino koja djeluje u školi 24 godine.

Osim sadnje ružmarina, učenici su u školski vrt posadili sedamdesetak sadnica rabarbare, višegodišnje povrtne kulture koja za naš kraj nije uobičajena i to će biti odlična prilika da se upoznaju s njom. 

Edukativna radionica na temu Bioraznolikost Jadranskog mora

Edukativna radionica na temu Bioraznolikost Jadranskog mora

U sklopu nastavka suradnje Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč te naše škole u 2. razredu opće gimnazije održano je još jedno predavanje i radionica na temu Bioraznolikost Jadranskog mora

Tijekom interaktivnog predavanja, učenici su dobili mnoštvo zanimljivih informacija o bogatoj bioraznolikosti Jadranskog mora, različitim vrstama koje obitavaju u njemu te zaštićenim područjima koja pomažu u očuvanju ovog jedinstvenog ekosustava. Učenici su u grupama rješavali problemske zadatke na teme:kaveznog uzgoja riba, utjecaja turizma i pretjerane izgradnje na bioraznolikost , utjecaj povećane koncentracije štetnih plinova na floru i faunu morskog ekosustava te utjecaj uništavanja prirodnog staništa betoniranjem zone plime i oseke na bentonske organizme. Cilj je povećati svijest o važnosti očuvanja bioraznolikosti, educirati učenike o morskim vrstama i zaštićenim područjima te potaknuti interes za ekologiju i zaštitu okoliša.

Suradnja se odvija u sklopu projekta EkoPis-Praćenje promjena u okolišu i promocija ekološke pismenosti

Voditeljice radionice bile su znanstvenice: Dr.sc. Barbara Sladonja, biol. Nataly Milovan, univ.bacc.mariscient. i Klaudija Dragičević, mag.ing.agr.

Učenici su sa zanimanjem pratili predavanje te su rješavanju problemskih zadataka pristupili sa interesom pokazali snalažljivost, znanje i kreativnost.  

Sara Đukić, 2.og

Skip to content