Dana 24. listopada održana je prva zajednička terenska nastava za učenike 1. razreda agrotehničara i opće gimnazije A razreda u sklopu predmeta Agrobotanike, Tloznanstva, Biologije i Proizvodnje bilja. Opremljeni adekvatnom obućom, znatiželjom i veseljem, uputili smo se u ruralni dio Istre uz pratnju kišnih oblaka, ali i jesenskog ugođaja. Cilj terenske nastave bio je otkriti kako je nastala Motovunska šuma, koje biljne i životinjske zajednice ju nastanjuju te tko i kako upravlja i štiti prirodnu znamenitost.
Naša prva destinacija odisala je dalekom prošlošću koja nas je uvela u muzej tartufa na OPG Karlić. Doznali smo što je tartuf, kako se razvija i zašto je poznat u cijelom svijetu.
Potaknuti radoznalošću i istraživačkim duhom, stigli smo do okolice Livada, gdje su nas dočekali domaćini Hrvatskih šuma i Nature Histrice. Oni su nam uz kišnu šetnju znamenitom šumom ispričali njenu povijest koja seže od močvare i močvarnog tla prožimajući detalje biološke evolucije njenog biljnog i životinjskog svijeta.
Kao pravi istraživači, naučili smo koje su biljne i životinjske vrste zaštićene i kako se upravlja šumom.
Terenska nastava za agrotehničare i opću gimnaziju završila je na podnožju Motovuna gdje smo doznali koji se tartuf može uzgajati i na koji način te smo uzbudljivom demonstracijom vađenja tartufa na poligonu Udruge tartufara Istre zaokružili edukativnu avanturu.
Učenici su zaključili da je terenska nastava bila korisna, edukativna i prava pustolovina. Motivirani i pod dojmovima, učenici su izradili radove koji su izloženi u velikom hodniku škole.
Zahvaljujemo se svima koji su se odazvali i pridonijeli realizaciji terenske nastave za naše učenike.
Izvorni tekst napisali: Učenici 1. r. Agrotehničara i 1. razred opće gimanzije A razred
Uredila: Helena Š. Matijaš