
Čarobni Balotin EKOVRT



O projektu
Projekt Čarobni Balotin EKO-vrt zamišljen je kao mjesto zajedništva i suradnje u okrilju prirode, mjesto druženja i učenja učenika svih smjerova naše škole koja obrazuje učenike u sektoru gimnazije, ekonomije i poljoprivrede, u područjima u kojima se potvrdio i veliki Mate Balota, čije ime danas škola s ponosom nosi. Mate Balota bio je ekonomist i književnik koji je više od svega volio istarsku zemlju, o njoj pisao s ljubavlju i poštovanjem.
Kao što ime velikog Mate Balote povezuje i ujedinjuje sva tri smjera naše škole, ideja vodilja ovoga projekta je upravo povezivanje učenika svih triju smjerova naše škole u zajedničkom radu na očuvanju i obnavljanju školskog botaničkog vrta te na njegovom proširenju u smjeru pokretanja biodinamičke proizvodnje. U projektu se povezuju učenici svih triju sektora škole- agrotehničari, ekonomisti te učenici opće i jezične gimnazije kroz teoriju i praktični rad u školskom vrtu.
Projektom je planirano proširenje već postojeće ekološke proizvodnje proizvoda dobivenih od biljaka iz školskoga vrta kroz program smjera Agrotehničar i u radu Učeničke zadruge Parentino, uz pokretanje biodinamičke proizvodnje, što uključuje edukaciju učenika i pripremu tla, a u cilju stvaranja preduvjeta za pokretanje biodinamičke proizvodnje u dijelu školskoga vrta.
Također, projektom je predviđeno i povezivanje škole sa zajednicom pri čemu se planira pripremanje edukacijsko-pokaznoga sajma pod nazivom Čarobni Balotin vrtni sajam na kojem će se predstavljati aktivnosti vezane uz školski botanički vrt – pokazne radionice u svrhu edukacije (učenje, upoznavanje, predstavljanje različitih vrsta stabala i bilja u vrtu, upoznavanje s njihovom važnosti i važnosti bioraznolikosti, izrada i predstavljanje publikacije Priče iz čarobnoga Balotina vrta), a na korist učenicima naše škole, učenicima gradske osnovne škole, ali i zainteresiranim u gradu i okolici uz razmjenu znanja i suradnju s čimbenicima lokalne zajednice.
Voditeljice projekta:
Anči Ritossa Blažeić, nastavnica hrvatskog jezika – gimnazija
Graciela Bićanić, nastavnica strukovnih predmeta, ekonomski smjer
Mirela Marković, nastavnica poljoprivredne grupe predmeta, agroethničarski smjer
Suradnici u projektu
Projekt se odvija tijekom školske godine 2024./2025. u suradnji sa:
Barbara Sladonja dr.sc. – Institut za poljoprivredu i turizam, Poreč
Dijana Posavec, dr.sc., dipl. ing. – Centar dr. Rudolfa Steinera,Donji Kraljevec
Dunja Brence mag.edu. – SŠ Mate Balote, Poreč
Tomislav Magličić mag.ing.agr. – SŠ Mate Balote, Poreč
Marina Blažević, dipl. ecc. – SŠ Mate Balote, Poreč
Marina Čanić, dipl. med. vet. – SŠ Mate Balote, Poreč
Orieta Milovan, dipl.ing. – SŠ Mate Balote
Aktivnosti u projektu
Proširenje aromatičnog nasada u školskom vrtu – listopad 2024.
Nasad je osnovan prije 5 godina, u njemu su do sada bile zasađene kadulja, smilje i lavandin, a ove jeseni smo ga upotpunili sadnjom ružmarina i mente. Sve sadnice učenici su sami uzgojili u svom školskom plasteniku, a kako su ih proizvodili tako su širili nasad.
Osim što sami uzgajaju sadnice, učenici rade sve radove u nasadu aromatičnog bilja pa su tako pripremili tlo za sadnju s frezom, a kadulju su pobrali uz pomoć gospodina Emira Komića, koji se i sam bavi uzgojem aromatičnog bilja na svom OPG-u Komić u blizini Vodnjana. i velika nam je stručna podrška u našoj proizvodnji.
Tijekom godine učenici će aromatično bilje brati, kada dođe vrijeme za to i destilirati te tako dobiti eterična ulja i hidrolate koje će oblikovati u završene proizvode i prezentirati kroz učeničku zadrugu Parentino koja djeluje u školi 24 godine.





Edukativna radionica “Šetnja kroz šumicu sv. Marka”
Dana 7. veljače, na dan škole, nekolicina učenika svih smjerova SŠ Mate Balote, sudionici projekta Čarobni Balotin ekovrt, uputila se u obilazak šumice sv. Marka. Šuma se nalazi u blizini centra grada Poreča, a pored zgrade Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču. U blizini šume nalazi se i SŠ Mate
Balote. Uređenom poučnom stazom kroz šumu učenike je vodila dr. sc. Barbara Sladonja koja je ispričala kako je šuma bila zasađena 1908. godine na rođendan Franje Josipa, a prije obnove bila je neprohodna i često mjesto okupljanja za ilegalne i nepoželjne aktivnosti. Godine 2013. započela je obnova šume koja se
sastojala od 3 faze: sječe stabala i čišćenja šume, njege biljaka, uređenja prilaza i opremanja poučne staze te na kraju dosađivanje stabala i ostalih biljaka. Kako bi se održao ekosustav i bioraznolikost, ova šumica ima i zaštićeni dio koji je ciljano ostavljen “divlji” te u njemu ima najviše vrsta životinja i biljaka. Osim toga, šuma ima i mnoge kućice za ptice svih vrsta, kao i hotel za kukce.
Šuma ima uređenu poučnu stazu dugu 300 metara kojom su se učenici prošetali, a staza ima 5 edukativnih točaka: 1. Povijest lokacije i opći podatci, 2. Zašto gromovi u stabla?, 3. Kako su biljke građene?, 4. Pelud iznad nas – mikroskopski pogled i 5. Kukci Učenici su imali priliku naučiti mnogo zanimljivih stvari, kao na primjer da se stabla često ruše zbog malo zemlje koja je pod njima, tako da korijenje često raste u stranu, ili da se u šumi nalazi gljiva „zvjezdastasitarica” koja se ne pronalazi na puno lokacija u svijetu. Osim toga, sakupljene su razne ideje kako da i škola uredi i obnovi školski Botanički vrt u sklopu projekta Čarobni Balotin ekovrt.
Petra Sever i Melani Mandić 2.og





Izrada proizvoda učeničke zadruge Parentino
Od biljaka iz našeg čarobnog vrta, učenici agrotehničarskog smjera tijekom cijele godine izrađuju proizvode u sklopu svoje učeničke zadruge. Pa su tako tijekom studenog pobrali bobice mirte, aromatičnog grma koji raste u školskom vrtu i od njega napravili liker. Učenici su ovaj proizvod kao i sve do sada napravili sami, od branja bobica, istraživanja recepta, nabavke materijala i osmišljavanja etikete.
Svoje proizvode predstavljaju na smotrama učeničkih zadruga i svim gostima škole koji zadovoljno odu s jedinstvenom uspomenom na posjet našoj školi.



Tijekom prosinca i ožujka izradili smo unikatne suvenire – Balotine mirisne vrećice.
Naši su učenici 3. i 4. opće gimnazije i 3. jezične te 1., 2. i 3. agro izradili suvenir – vrećicu punjenu sušenim cvjetovima lavande kakve su naše none stavljale u ormare za ljepši miris.
Vrećice od prirodnog platna učenice su ručno oslikale, svaku pojedinačno te su na taj način naši suveniri postali unikatni. Nakon toga su ih napunili suhom lavandom koja je pobrana i osušena prirodnim putem još ljetos. Na ovaj način proširili smo asortiman proizvoda naše učeničke zadruge Parentino, a sa ovim novim suvenirom predstavit ćemo se na županijskoj smotri koja nam slijedi na proljeće.
Ostvarili smo i jednu lijepu međusektorsku suradnju s kolegicom Dunjom Brence koja je vodila likovnu radionicu, a gimnazijske učenike smo upoznali s našim radom.



Pripreme za zelenu čistku
Tijekom sječnja nastavili smo raditi na školskom projektu u kojem su se povezala sva tri smjera u našoj školi. Učenice gimnazijskog smjera Hana Gubić, Rea Thaqi, Nika Fornažar i Viktorija Komšić obišle su naš botanički vrt s profesoricom Mirelom Marković, snimile trenutno stanje i skicirale plan vrta. Tijekom šetnje pridružila im se i profesorica Anči Ritossa Blažević te su zajedno osmislile ideje za uređenje vrta koje će učenice razviti i izraditi plan edukativnih staza i sadnje novih biljaka.
Za to vrijeme učenici 4. agro počeli su sa uređenjem vrta, rezali su suhe grane, čistili sa drveća bršljan i orezivali grmove.
Aktivnosti su se nastavile i ovoga tjedna, kada su učenice ekonomskog smjera Jessica Lazović, Roberta Brčić i Sara Jurlina napravile inventuru alata, proizvoda i materijala s kojima raspolaže učenička zadruga; pod vodstvom svoje profesorice Graciele Bićanić i Marine Blažević one će izraditi poslovni plan i osmisliti vizualni identitet naše školske zadruge Parentino.




Berba i destilacija ružmarina
U veljači su učenici agrotehničarskog smjeraobavili rezidbu grmova ružmarina a tom prilikom su i izvadili stare grmove koji su se nalazili uz stazu. Na mjeso staih grmova u zelenoj čistki posaditi ćemo nove biljke, a porezane grane ružmarina smo destilirali u našemo kotlu za destilaciju eteričnih ulja. Ovim smo dobili sirovinu za naše proizvode – hidrolat i etrično ulje lavande. Učenici ekonmskog smjera nam osmišljavaju etikete za proizvode.
U ožujku su učenicieterično ulje i hidrolat zapakovali u bočice i time finalizirali konačne proizvode s kojim aće se predstaviti na Županijskoj smotri učeničkih zadruga koja će se održati 29.5.2025. u Novigradu.









Zelena čistka
U Baloti smo i u četvrtak i petak 20. i 21. ožujka dočekali smo proljeće vani, uređujući naš botanički vrt. U sklopu našeg projekta „Balotin čarobni EKOVRT“ pedesetak učenika sva tri smjera gimnazijskog, ekonomskog i agrotehničarskog izašli su van i tokom ta dva dana orezivali suhe grane na stablima i grmovima, uklanjali korov u koji su pojedini dijelovi vrta zarasli, kosili, uredili cvjetne gredice, posadili trajnice i ruže i uredili kamenjare. U ovim poslovima imali su pomoć našeg domara i djelatnika Instituta za poljoprivredu i turizam, s kojima imamo odličnu suradnju kako na ovom projektu tako i izvan njega. Vrijeme nas je poslužilo, uz naporan rad učenici su se družili i upoznavali te se na taj način bolje povezali u zajedničkoj suradnji.
Ovo je tek prvi korak u vraćanju barem dijela starog sjaja našem botaničkom vrtu. U planu je sadnja novih biljaka, uređenje edukativnih staza i ploča, održavanje radionica kroz koje bismo ostale učenike ali i građane Poreča i okolice upoznali sa našim radom.
























Predavanje o biodinamičkoj poljoprivredi
U sklopu projekta dana 10.4.2025. dr sc. Dijana Posavec, ravnateljica centra Rudolf Steiner održala zanimljivo predavanje na temu biodinamičke poljoprivrede. Ovo predavanje bilo je prvi korak kojim su se učenici upoznali sa biodinamičkim poljoprivredom te će stečena znanja moći primjeniti u budućem radu na projektu. Predavanju je prisustvovalo pedesetak učenika škole, najviše agrotehničara i to prvenstveno onih koji se i doma bave ekološkom poljoprivedom ali bili su tu učenici i ekonomskog i gimnazijskog smjera uključeni u projekt. Njihovi komentari i dojmovi nakon predavanja su pozitivni što nas jako veseli jer su garancija uspješnog rada na projektu u budućnosti.
Osim učenika predavanje je poslušalo još desetak zainteresiranih profesora iz naše škole.
Nakon ovog predavanja, sljedeća sktivnost koju planiramo u ovom projektu je “Čarobni Balotin sajam” kojom ćemo naš vrt i školu otvoriti lokalnoj zajednici, nadamo se na zadovoljstvo svih.




Mirela Marković
Anči Ritossa Blažević