Datum objave: 17. lipnja 2024.
Kategorija: Oglasna ploča | Vijesti

Srednja škola Mate Balote Poreč s ponosom vam predstavlja novi logotip!

Naša škola, u suradnji s obrtom za dizajn iz Pule pod nazivom ‘Balkon’, pod autorskim vodstvom Matka Plovanića i Simona Flegara, od danas se diči novim logotipom! Kao inspiracija nam je poslužila bogata povijest škole, ekološki osviješten okoliš,  ikonična ulazna vrata te upravo Vi, naši svakodnevni posjetitelji, maleni i veliki.

Srednja škola Mate Balote u Poreču ima bogatu povijest koja počinje još davne 1860. godine, kada je car Franjo Josip uveo parlamentarizam, a Poreč postao političko i poljoprivredno središte Istre. Godine 1874.

osnovana je Poljoprivredna stanica, koja je 1883. prerasla u Poljoprivrednu školu.

Škola je prošla kroz mnoge promjene, osobito tijekom filoksere, kada je proučavala američke lozne podloge i širila vinograde. Početkom 20. stoljeća izgrađena je moderna školska zgrada s vinskim podrumom. Nakon Prvog svjetskog rata, škola je djelovala pod talijanskom upravom, a nakon Drugog svjetskog rata postala je hrvatska škola s nastavom na hrvatskom jeziku.

Tijekom pedesetih i šezdesetih godina škola je imala veliko poljoprivredno dobro i modernu opremu. Osnovana je Viša poljoprivredna škola, koja je radila do 1965. godine. Sedamdesetih godina škola se udružila s drugim obrazovnim institucijama u Poreču, stvarajući jedinstveni školski centar.

Danas je poljoprivredna škola dio Srednje škole Mate Balote, koja uključuje i ekonomsku školu te gimnaziju (opću i jezičnu).

Glavno ishodište za konstrukciju konačnog rješenja logotipa su polje zasađeno poljoprivrednom kulturom te drevni abacus. Na taj način dobiven raster stvara sliku glavnih vrata školske zgrade kombinirajući različite promjere krugova koje sadržava. Ti krugovi su priroda kojom je okružena naša škola, znanje i iskustvo koje pronalazimo u svima nam poznatoj zgradi, ali ponajprije ljudi koji ju čine, prolazeći kroz njezina vrata svakoga jutra, od ponedjeljka do petka.