Učenici trećeg razreda agrotehničara 20.11. 2023. započeli su nastavu na terenu obilaskom farme ovaca na farmi i sirani Špin Agrolagune u Taru gdje tradicija stočarstva i ovčarstva seže u trinaesto stoljeće. Postoje zapisi da su stari Ćići zimi tamo boravili s ovcama zbog toplije klime. Voditeljica farme, bivša učenica naše škole, poljoprivrednog smjera, Nikol Banko, vodila nas je u detaljan obilazak farme. Objašnjavala je da za sir vrhunske kvalitete kao što je sir Agrolagune koji se proizvodi u sirani Špin započinje već proizvodnjom vrhunskog kvalitetnog mlijeka.
Istarski sirevi Špin proizvode se isključivo od svježeg mlijeka pa je logično da imaju farmu ovaca, a kvaliteta mlijeka započinje već samim odabirom pasmine ovaca. Na farmi drže dvije pasmine ovaca, Francusku mliječnu pasminu Lacaune, a uz nju, nimalo manje važnu za vrhunski proizvod, autohtonu Istarsku pramenku.
Istra kao turistička regija ima veliki broj stranih kupaca stoga je važno očuvati autohtonost i tradiciju proizvodnje domaćih proizvoda koju oni posebno cijene. Kako ćete prepoznati Istarsku pramenku? Ona je crna ovca među ovcama, prava manekenka.
Nastava se brzo odvija, učenici zapisuju, fotografiraju i imaju mnoštvo pitanja. Ovce velike, male, bijele i šarene svima su zanimljive, pogotovo janje staro par sati. Ovako bi mogli cijeli dan, ali naši domaćini moraju se vratiti na posao.
Nakon što nam je Nikol detaljno opisala uzgoj ovaca i način dobivanja mlijeka, pod strogim dress kodom ušli smo u siranu s voditeljem sirane, Krunoslavom Salajem, koji nam je objasnio sve o procesu dobivanja sira. Sirevi u sirani Špin proizvode se tradicionalnim načinom proizvodnje koji zahtijeva puno ručnog rada, od pripreme proizvodnje do zrenja sireva. Istarski ovčji sir Špin iz Agrolagune najbolji je sir na svijetu, što je i potvrdila zlatna medalja i trofej za najbolji ovčji sir na natjecanju International Cheese & Dairy Awards 2023 održanom u Velikoj Britaniji.
Na kraju imali smo i priliku degustirati sireve Agrolagune i uvjeriti se u njihovu vrhunsku kvalitetu, a shvatili smo da su za takav proizvod potrebni vrhunski stručnjaci kao što su Nikol i Krunoslav. Hvala im na vrlo poučnoj terenskoj nastavi!