« Lipanj 2022 »

Procesna drama kao mjesto susreta s književnim likom
Autor: Krešimir Bronić, 25. 11. 2021.

Dana 24. studenoga obilježavamo Dan hrvatskoga kazališta i glumišta. Pitate se zašto? Toga se dana 1860. godine proslavio jedan hrvatski glumac, Vilim Lesić, kada se, na prekinutoj predstavi njemačke putujuće družine, obratio publici i rekao da će od sutrašnjega dana na zagrebačkoj pozornici glumiti i govori samo na hrvatskome.

Upravo su zato u studenome učenici Srednje škole Mate Balote i Turističko-ugostiteljske škole Poreč čitali djela hrvatskih dramatičara, posebno komedije Mire Gavrana, suvremenog hrvatskog autora iz Gornje Trnave, osnivača Teatra Gavran, ali i novoizabranog predsjednika Matice hrvatske.

Gavran je naš najizvođeniji hrvatski dramatičar, a djela su mu prevedena na čak 40 jezika. No kako njegova djela ne bi ostala na papiru, prema njegovim dramama nastalo je više od 400 kazališnih premijera širom svijeta, a predstave je gledalo više od tri milijuna ljudi.

Uz čitanje i izradu prigodnih plakata učenici su ove srijede imali priliku u svojoj školi ugostiti i Ivu Nemec, dramsku pedagoginju i sveučilišnu profesoricu koja, uz sve to, vodi i Udrugu za razvoj kreativnosti i stvaralaštva – Kaleido.

Članovi našeg čitateljskoga kluba M&M tako su se imali prilike okušati u dramskopedagoškim radionicama naslova „Procesna drama kao mjesto susreta s književnim likom“ pod stručnim vodstvom prof. Nemec, a sigurni smo da je do izražaja došla njihova kreativnost, originalnost i stvaralačko reagiranje!

Priloženi dokumenti:
Hrvatska_drama_(radionica).jpg (184.51 KB)